פורום תוכיפדיה
זרעי צ'יה לתוכים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: זרעי צ'יה לתוכים (/showthread.php?tid=2211)

עמודים: 1 2

זרעי צ'יה לתוכים - BeerS - 12-21-2020

שמעתי שהזרעי צ'יה הם מקור טוב לאומגה 3, סידן ומינרלים נוספים, אבל צריך להשרות אותם 10 דקות במים לפני שמגישים אותם לתוכים.
מה אתם אומרים?

RE: זרעי צ'יה לתוכים - צבי דגן - 12-21-2020

זרעי צ'יה - מהן היתרונות של זרעי הצ'יה? 
  1. זרעי צ'יה מכילים רמות גבוהות של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון שטובים לגוף שלנו.
  2. עשיר בסיבים תזונתיים, חלבונים, שומנים וסידן.
  3. בערבוב עם מים, זרעי הצ'יה מתנפחים ויוצרים תחושת שובע שתורם לירידה במשקל. (מומלץ לתוכים שעברו את משקלם הנורמטיבי)
  4. בזכות הסיבים התזונתיים הרבים שיש בזרעי הצ'יה, מערכת העיכול זוכה בכך והדבר תורם בהאצת חילוף החומרים.
  5. זרעי הצ'יה תורמים בפעולת ניקוי המעי הגס ועוזרים בהסרת זיהומים.
  6. הצ'יה מכיל כמויות יפות של חלבון, נוגדי חמצון, חומצות שומן, ויטמינים, סיבים ומינרלים שתורמים למראה חזק ובהיר לנוצות של התוכי.
  7. זרעי צ'יה פשוט טעימים בטירוף!
  8. קל מאוד לשלב את הצ'יה בתפריט התזונה היומי של התוכי.

RE: זרעי צ'יה לתוכים - BeerS - 12-21-2020

תודה צבי על המידע.
רק חשוב לי להדגיש שחובה להשרות אותם 10 דקות לפני שמגישים לתוכי כי אחרת הם עלולים לגרום לחסימה במעיים.

RE: זרעי צ'יה לתוכים - צבי דגן - 12-21-2020

• זרעי צ'יה נחשבים לאחד המקורות הטובים ביותר לחומצות שומן אומגה 3 הקיימות בשוק.
    יש להם ריכוז גבוה מאוד של חומצות שומן אלה אשר יש לצרוך מכיוון שלא ניתן לייצר חומצות שומן חיוניות על ידי הגוף.
    כאמור, זרעי צ'יה מכילים חומצות שומן מסוג אומגה 3 כמו גם נוגדי חמצון, אספקה טובה של סיבים החשובה לבריאות העיכול, ומגוון של מינרלים כולל מגנזיום, מנגן, סידן וזרחן. מינרלים חשובים אלה מספקים דרך לגוף לשפר את המינרליזציה של העצם, כמו גם את ייצור כדוריות הדם האדומות.
    גם גורם הוויטמינים די מרשים. צ'יה מכיל ריבופלבין, חומצה פולית, תיאמין וניאצין - ויטמין מסדרת ה-B למעשה, יש להם כמות כפולה של ניאצין מזרעי שומשום. 
  • זרעי צ'יה מספקים אנרגיה ולכן טוב לתת אותם כשהתוכי במצב ירוד.
  • ניתן להאכיל זרעי צ'יה לתוכים שלך בשלל דרכים. 
    הדרך הפשוטה ביותר היא לפזר מעט על הכופתיות שלהם. 
    להוסיף אותו לאפיית דגנים או לפזר אותם כציפוי לכופתיות או כתוספת טרייה על כל ארוחה זו דרך קלה להגברת התזונה. 
    אתה יכול למעשה להכין פודינג בריא לתוכים שלך באמצעות זרעי צ'יה. 
    כשזרעי צ'יה מושרים במים במשך שעה-שעתיים, הם הופכים למעט ג'לטינים עם מרקם דמוי פודינג טפיוקה; זרעי צ'יה מסוגלים לטפוח פעמים רבות ממשקלם מחוץ למים כשהם ספוגים במשך כמה שעות. 
    השריית חלק מהזרעים והוספתם לפירות קצוצים טריים, מעט חלב שקדים וכמה אגוזים פרוסים עשויים לפתות את התכי שלך לאכול אותה. 
    אתה יכול גם להוסיף את זרעי הצ'יה לשיק עבור התוכי שלך, כמו גם להוסיף אותם לפירות קפואים בריאים לתוכים. 

RE: זרעי צ'יה לתוכים - BeerS - 12-22-2020

שני מאכלים נוספים שבריאים מאוד לבני אדם וגם לחיות מחמד כמו כלבים וחתולים הם:
1. שמן דגים
2. שמן קוקוס

שמן דגים מכיל את חומצות השומן EPA ו-DHA שחיוניות מאוד לבריאות המוח, הלב, ועוד. תוכים ככל נראה מסוגלים להמיר בצורה טובה את חומצת השומן ALA הנמצאת בשפע בזרעי צ׳יה ואגוזי מלך ל-EPA ו-DHA, אבל השאלה היא, האם לא כדאי להביא להם מדי פעם גם שמן דגים כדי שיקבלו EPA ו-DHA מוכנים לספיגה מיידית בגוף שלהם?

שמן קוקוס בכלבים וחתולים משפר את בריאות העור והפרווה, מסייע לתפקוד המוח, מעודד ריפוי מהיר של פצעים, מאזן את רמת הסוכר בדם, ועוד.

האם שמן דגים ושמן קוקוס בטוחים גם לתוכים?

RE: זרעי צ'יה לתוכים - צבי דגן - 12-22-2020

אין מידע לגבי השמנים האלה, ביחס לתוכים.

RE: זרעי צ'יה לתוכים - BeerS - 12-22-2020

(12-22-2020, 07:28 AM)צבי דגן כתב: אין מידע לגבי השמנים האלה, ביחס לתוכים.

שמן דגים לא ניסיתי מעולם להביא לתוכי שלי מכיוון שלא הצלחתי למצוא באינטרנט מידע חד משמעי בנושא, לכן אני לא לוקח סיכון. אבל קיוויתי שמישהו בארץ מחזיק במידע על השמן הזה ויוכל לשתף. הכלב של ההורים שלי למשל מקבל שמן דגים מדי יום והפרווה שלו נראית מעולה.

שמן קוקוס אני מביא לתוכית שלי כבר כמה שבועות, היא אוהבת את זה ומרגישה נפלא. כך שהוא בטוח לתוכים. ההתלבטות היחידה שלי עם שמן קוקוס היא לגבי הכמות והתדירות שמומלץ להגיש לתוכי, מכיוון שאני לא בטוח ב-100% אם רוב האנרגיה של התוכים צריכה להגיע מפחמימות או משומן.

אבל אם אני מסתכל על המזון שאותו אוכלים התוכים בטבע, מדובר על:
זרעים: מכילים מעט חלבון, הרבה שומן, והרבה פחמימות
אגוזים: מכילים מעט חלבון, מעט פחמימות והרבה שומן
חרקים: מכילים בעיקר חלבון
פירות, ירקות, עלים: מכילים בעיקר פחמימות

אז אם אני מבין נכון, בטבע תוכים אוכלים יותר שומן מפחמימות.

הבעיה עם השומן שאותו מקבלים התוכים בשבי היא הכמות הגדולה של זרחן ואומגה 6 שמתלווים אליו. בכל תערובות הזרעים שמוכרים בחנויות לחיות מחמד, יש כמות גדולה מדי של גרעיני חמניה המכילים המון זרחן ואומגה 6 שאינם בריאים לתוכים. לכן כדאי להוציא את גרעיני החמניה מתפריט התוכים ולא להביא להם בכלל. אגוזי מלך, שקדים ופקאנים למשל מכילים פחות זרחן מגרעיני חמניה, לכן הם מזון יותר מומלץ, אבל גם אותם צריך להגביל כדי שהתוכי לא יגיע לעודף זרחן ואומגה 6 בגוף.

לעומת גרעיני חמניה, זרעי צ'יה מכילים כמות קטנה יותר של זרחן ואומגה 6. ובמקביל מכילים כמות גדולה של סידן ואומגה 3, דבר ששומר על יחס אומגה 3-6 ויחס זרחן-סידן טוב בגוף התוכי.

שמן קוקוס מכיל 86% שומן רווי, אומגה 9, מעט אומגה 6 ואינו מכיל כלל זרחן. כך שלשמן קוקוס בכמות סבירה אין כלל השפעה על יחס אומגה 3-6 ויחס זרחן-סידן בגוף התוכי. והוא מספק שומן איכותי וטהור באמצעותו התוכי יכול להפיק אנרגיה.

בעבר ייחסו לשומן תכונות רעות שלא בצדק. בשנים האחרונות יש יותר ויותר מחקרים על כך ששמנים ושומנים רוויים הם נחוצים לגוף ואינם גורמים להשמנה ולמחלות כלל, כל עוד מדובר על שומנים איכותיים (שמן זית, שמן קוקוס, חמאה, חלמון ביצה, ועוד). הבעיה היא עם השמנים שמתחמצנים בקלות ומכילים כמות גדולה מאוד של אומגה 6 (שמן תירס, שמן חמניות, מרגרינה, שמן קנולה, ועוד).

לדעתי, טוב יעשה כל מגדל שיפחית מעט את כמות הזרעים והאגוזים שהתוכי שלו מקבל, יוציא כליל את גרעיני החמניה מהתפריט, ובמקביל יעשיר את תפריט התוכי בכמות סבירה של שומנים איכותיים (זרעי צ'יה, שמן קוקוס, חלמון ביצה, ואפשר גם שומן מהחי ללא מלח ותבלינים).

RE: זרעי צ'יה לתוכים - צבי דגן - 12-22-2020

אני לא בטוח שצריך להוסיף לתפריט של התוכי שמן קוקוס, יש להם מספיק שמנים בתפריט הרגיל שלהם.
לגבי זרעי החמניות, אני מסכים איתך, ראה המאמר הזה: תזונה מאוזנת לתוכי שלך וגם כאן: משמעות של סידן וזרחן בתזונה בכלל ובעופות במיוחד
לגבי המחקרים שנעשו בשנים האחרונות בעניין השמנים, נדמה לי שהם מתייחסים לבני אדם.
אני לא מכיר מחקרים דומים שנעשו על ציפורים.

RE: זרעי צ'יה לתוכים - BeerS - 12-25-2020

מומלץ להביא לתוכים ירקות מיובשים? אני מייבש ירקות בתנור בבית בטמפרטורה מאוד נמוכה (גזר, גמבה, אפונה) והתוכית שלי נהנית לאכול אותם בתור חטיף, בעוד שירקות טריים היא לעולם לא תיקח ממני אם אתן לה אותם בתור חטיף. האם זה מומלץ?

RE: זרעי צ'יה לתוכים - אהבת חיות - 12-25-2020

אם אני לא טועה אתה מאבד ככה את כל הויטמנים.