פורום תוכיפדיה
שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי (/showthread.php?tid=2691)

עמודים: 1 2 3 4 5

RE: שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי - צבי דגן - 05-03-2021

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך גמילה או בעונת הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, כרובית, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
  11. כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

RE: שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי - Alonnn - 05-03-2021

ראיתי את הרשימה הזאת אלף פעם בכל הנושאים, אבל כשניסיתי להביא היא די פחדה מזה ולא רוצה לגעת.

קראת גם את שני המשפטים האחרונים?

אבל היא ממש צעירה (חמישה חודשים) ולתפוח למשל היא התרגלה בקלות, כופתיות היא רגילה עוד מהמגדל.

אפשר להרגיל אותה לכל מגוון המזונות הנ"ל.
קיימות לזה שיטות אחדות, מיד אציע לך חלק מהן.

איך להרגיל את התוכי למגוון המזונות?
ראה את ההצעה הזו: איך להרגיל את התוכי שלך לאכול כופתיות

להלן מספר אפשרויות נוספות, אל תנסה את כל השיטות אחת אחרי השנייה, אלא תבחר שיטה אחת ותמצה אותה, תנסה במשך כשבועיים ורק אם היא לא תצליח, תעבור לשיטה נוספת:
  1. שיטת המראה, שבה שמים מעט כופתיות על מראה ומקרבים את התוכי אליה.
  2. שיטת ריסוק הכופתיות, וערבוב שלו באוכל שהוא כבר אוכל.
  3. שיטת ההפחתה שבה שמים לו את הכופתיות באוכל שהוא כבר אוכל ולאט לאט מגדילים את כמות הכופתיות ומפחיתים את האוכל האחר.
  4. שיטת החיקוי, אתה מראה לו שאתה אוכל משהו שאתה רוצה שהוא יאכל ואז הוא יראה שאתה אוכל את האוכל הזה ויבין שהאוכל ראוי לאכילה וינסה לאכול גם הוא. אולם שיטה זו יעילה אך ורק אם יש לך ולתוכי, קשר ארוך מאוד.
  5. שיטה נוספת שמתבססת על אותו הרעיון היא להראות לו תוכי שכבר אוכל את האוכל הזה כאשר הוא אוכל אותו וכך התוכי מבין שהאוכל הנ"ל ראוי למאכל ויתחיל לנסות אותו.
  6. אפשר גם לנסות לשים את הכופתיות במקום  גבוה בכלוב 24/7.
  7. אפשרות נוספת היא בערב לקחת את האוכל ולהשאיר כופתיות בכדי שבבוקר יהיה רעב ויאכל מהכופתיות.
    להוציא כל מזון אחר עד 14:00 ולהשאיר רק את הכופתיות.
    משעה 14:00 להתחיל לתת את האוכל שהוא רגיל אליו. 
    כך לעשות במשך שבוע, ולשקול את התוכי כל יום (במאזניים מדויקות) כדי לבדוק שהוא לא יורד יותר מדי במשקל.
    אם ירד המשקל יותר מ-10%-15% ממשקלו בהתחלה, יש להפסיק את כל השיטות ולתת לו את המזון שהוא רגיל לאכול, לפחות למשך שבועיים ואז לנסות שוב.

השיטות נוגעות לכל המאכלים או לכופתיות בפרט? כי כבר הסברתי שהיא גמולה עליהן.

ברור שלכל סוגי המזונות.
הכופתיות נלקחו לדוגמה משום שבד"כ הבעיה קיימת ביחס לכופתיות (אצל גוזלים שלא נגמלו על כופתיות).

RE: שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי - Alonnn - 05-08-2021

האם זה בסדר לשלב בארוחות של לונה זרעי צ'יה? היום ניסיתי לתת לך קצת והיא אהבה

RE: שאלות לגבי הגרינצ'יק שלי - צבי דגן - 05-08-2021

כן אפשר לתת זרעי צ'יה, ואפילו - רצוי.