פורום תוכיפדיה
התוכי "משתגע" - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התוכי "משתגע" (/showthread.php?tid=4718)

עמודים: 1 2 3

RE: התוכי "משתגע" - רענן - 08-20-2024

(08-19-2024, 09:49 PM)צבי דגן כתב: כנראה שאחיך הוא הסיבה.
תוכים מתנהגים כפי שאנחנו מתנהגים אליהם.
זה די דומה לבני אדם, ילד שגדל במשפחה אלימה (פיזית ו/או מילולית) יהיה אלים.

אח שלי לא מרביץ לו או משהו כזה חס וחלילה אבל צוחק עליו די הרבה יכול להיות שהוא מבין את זה?

RE: התוכי "משתגע" - יוסף !!! - 08-20-2024

אין סיכוי שהתוכי יבין אלא אם כן צועק אליו
התוכי מבין שצוחקים זה כיף מהנה אבל לא מבין שצוחקים לפעמיים בקטע אחר בקטע של ירידה
ההפך שצוחקים על התוכי שלי הוא עושה את עצמו עוד יותר מצחיק מתחיל לחקות אנשים לרקוד ולשיר בשפה שלו  חיוך גדול

(08-20-2024, 10:07 AM)יוסף !!! כתב: אין סיכוי שהתוכי יבין אלא אם כן צועק אליו
התוכי מבין שצוחקים זה כיף מהנה אבל לא מבין שצוחקים לפעמיים בקטע אחר בקטע של ירידה
ההפך שצוחקים על התוכי שלי הוא עושה את עצמו עוד יותר מצחיק מתחיל לחקות אנשים לרקוד ולשיר בשפה שלו  חיוך גדול

כן לכן התלבטתי אם זה קשור כי את זה אני יודע שהוא עושה

RE: התוכי "משתגע" - צבי דגן - 08-20-2024

(08-20-2024, 10:01 AM)רענן כתב: אח שלי לא מרביץ לו או משהו כזה חס וחלילה אבל צוחק עליו די הרבה יכול להיות שהוא מבין את זה?
אח שלך צריך להתייחס לתוכי כמו שאתה מתייחס אליו: ללטף אותו, להאכיל אותו, לשחק איתו
וכך התוכי יאהב אותו.

(08-20-2024, 10:33 AM)צבי דגן כתב:
(08-20-2024, 10:01 AM)רענן כתב: אח שלי לא מרביץ לו או משהו כזה חס וחלילה אבל צוחק עליו די הרבה יכול להיות שהוא מבין את זה?
אח שלך צריך להתייחס לתוכי כמו שאתה מתייחס אליו: ללטף אותו, להאכיל אותו, לשחק איתו
וכך התוכי יאהב אותו.

בעיקרון הוא עושה את זה (הוא השני שהתוכי הכי אוהב אחרי מלאך ) אבל כשהתוכי משתגע זה על כולם ואז צריך לדבר אליו בנחת ולאט לאט הוא נרגע

אולי מפחד תבדוק את זה..

(08-20-2024, 10:57 AM)יוסף !!! כתב: אולי מפחד תבדוק את זה..

לא נראה לי מפחד, נראה לי שהבנתי כנראה רוצה קצת לבד או שנוח לו

יכול להיות שהוא נושך בצורה שהוא הולך עם מקור למטה?

(08-20-2024, 01:15 PM)יוסף !!! כתב: יכול להיות שהוא נושך בצורה שהוא הולך עם מקור למטה?

אני יבדוק פעם הבאה שזה יקרה

RE: התוכי "משתגע" - צבי דגן - 08-20-2024

ניתן להצביע על מספר סיבות שבגללן התוכי נושך וחשוב שנדע אותן.
התנהגותו הטבעית של התוכי אינה כוללת נשיכות, תוכי הוא לא כלב.
כשתוכי "רוצה לפתור עניינם" עם בני מינו הוא משתמש בשפת גוף וקול ולא בנשיכות.
המקור משתמש את התוכי למטרות שונות: לאחיזת חפצים, לאחיזה למטרת שיווי משקל או - טיפוס על עצים וכמובן לאכילה.
  1. "התנהגות נשכנית" כתוצאה מהתנהגות "גוזלית"
    בדומה לילדים וגורי יונקים אחרים, שנמצאים בשלב האוראלי של חייהם ונוהגים לבדוק ולהכניס כל דבר שהם רואים לפה כך גם גוזלי תוכים, שחוקרים ובודקים את הסביבה שלהם באמצעות המקור. במקור קיימת מערכת עצבית ענפה.
    ברור שגוזלי תוכים לא מודעים לכאב שהם גורמים ע"י הנשיכה וכאן הוא תפקידנו להראות להם וללמד אותם שכך הוא הדבר וכי התנהגות זו איננה רצויה.
    בניגוד ליונקים, הרמת הקול לא תתקן מעשה זה אלא להפך - הגוזל יחשוב שצעקה היא תגובה חיובית ורצויה וכך ימשיך לנשוך כדי לקבל תגובה דומה.

2. "התנהגות נשכנית" כתוצאה מרצון לאחיזה יציבה
    כשמגדל תוכי חדש שולח את ידו כדי שהתוכי יעלה עליה, התוכי ייעזר במקור, כ"רגל שלישית" כדי להיאחז באופן יציב יותר.
    אם תמשוך את ידך כשהוא עושה זאת, רק תערער את יציבותו והוא יצטרך "לאחוז" חזק יותר ומהר יותר בפעם הבאה וכך, מבלי משים, תחזק את ההתנהגות הנשכנית של התוכי שלך.

3. "התנהגות נשכנית" שנובעת מפחדים
    ברוב המקרים, תוכים נושכים בגלל פחדים או בגלל חוויות טראומטיות שעברו בעבר.
    בעת סכנה או בהלה, ישתמש התוכי באמצעי היעיל ביותר שלו והיא היכולת התלת-ממידית - התעופה.
    התוכי, יפרוש כנף וימריא. רק לעתים נדירות - התוכים נושכים בטבע.
    לעומת זאת בשבי, ובמיוחד כשקיצצו להם את כנפיים ויכולת התעופה נפגמה, הרי שהנשיכה היא האפשרות היעילה יותר כדי להתגונן ולהתחמק מפני הסכנה.

4. "התנהגות נשכנית" שנובעת מרצון להתגונן (או להגן על...)
    תוכי עלול לנשוך כדי להגן על אזור המחיה שלו = הנחלה  (ראה גם טריטוריה) שלו (הכלוב, בן הזוג או האדם שאליו הוא נקשר). 

5. "התנהגות נשכנית" כדי לקבל את מבוקשו.
    תוכים רבים לומדים שאם הם נושכים הם מקבלים את מבוקשם, כמו: הצעקות של האדם הננשך (תוכים עשויים ליהנות מה"משחק" הזה), או החזרתו לכלוב שבו הם יכולים לאכול.

6. "התנהגות נשכנית" כדי למנוע אירוע
    תוכים עשויים ללמוד שבאמצעות הנשיכות הם עשויים למנוע אירוע שלא מעוניינים בו כגון גזירת הציפורנים או חזרה לכלוב.