פורום תוכיפדיה
עונת החלפת נוצות? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: עונת החלפת נוצות? (/showthread.php?tid=3325)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

RE: עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-08-2022

מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון.
לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
לאחר שלילת הבעיות הרפואיות וחוסרים תזונתיים צריך לנסות למצוא פתרונות סביבתיים, גירויים שונים ומשתנים בכלוב, שינוי של הכלוב, לעתים שינוי ריהוט מסביב לכלוב, שינוי מיקום הכלוב בבית, הבאת בן זוג ועוד. 
בהמשך יש אפשרויות שונות של טיפול בחומרי הרגעה למיניהם, צוארון אליזבטני, חליפת טיסה  ועוד.
כאמור תהליך הפתרון יכול להיות מאוד ממושך ומתסכל!!!
העובדה שאנו לוקחים ציפור שמעופפת באופן טבעי ומונעים ממנה לעוף באופן חופשי וסוגרים בכלוב - אחת הסיבות לבעיות התנהגות כזו.

אם אובדן הנוצות פתאומי וקרה ביום אחד - ייתכן שנבהל או נתפס ע"י מישהו או ע"י חיה כלשהי.
אם האובדן מתפרש על פני מספר ימים ייתכן שיש בעיה רפואית או בעיה התנהגותית סביבתית. 
בכל מקרה אם אינך בטוח - מומלצת בדיקה וטרינרית.

אם הנוצות יצאו בשלמותן מתוך הזקיקים בעור בתוך שבועות בודדים יצמחו נוצות חדשות (אלא אם כן גם אלה יעברו טיפול כלשהו).
כאמור לעיל, כדי להגיע למסקנה שהמריטה היא על רקע התנהגותי יש לשלול גורמים רפואיים כגון טפילים, חסרים תזונתיים, דלקות וכדומה, בעזרת בדיקה רפואית ובדיקות עזר מעבדתיות. 
רק לאחר שלילת הסיבות האלה אפשר להגיע למסקנה שהגורם כנראה התנהגותי.

אם אתה בטוח שמדובר במריטת נוצות, יש להתייחס לתופעת הזו בתשומת לב יתרה משום שהתוכי עלול לפתח נטיות למריטת נוצות כרונית.
אגב, מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-14 שעות שינה בתנאי שקט וחשיכה) וגם משעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים.
במקרה כזה, בד"כ אני נוהג להמליץ על שתי הפעולות האלה:
  1. לקנות "קולר" לתוכי (אפשר גם להכין בעצמך), הוא מתלבש סביב הצוואר של התוכי. 
    הקולר מונע מהתוכי לקפל את הראש כלפי מטה ולכרסם לעצמו את הנוצות. 
    הקולר הוא פתרון ווטרינארי ולא סדיסטי. זה פתרון יעיל אך לא נעים, לא לך ולא לתוכי במיוחד בשלב הראשון. 
    הקולר אמור להישאר בערך חודשיים שבהם צריך להכניס חומר לעיסה אחר לתוכי, (ענפים, צעצועים וכדומה). 
    את הקולר צריך לשים אדם מיומן או וטרינר.
  2. לאחר כחודשיים (כשכל הנוצות גדלו בחזרה) צריך לחנך את התוכי שלא לכרסם את הנוצות ובמקום זאת - לכרסם עלים, ענפים, וצעצועים זה כיף. 
    פה נכנס תכשיר הספריי שנקרא "ביטר ביק" - Bitter Beak  (מקור מר). 
    מורידים את הקולר ומורחים על התוכי את הספריי המר. 
    מכניסים לתוכי המון דברים לכרסום והתעסקות. 
    התוכי יעדיף להוציא אגרסיות על הענפים ולא על נוצות מרות. 
    אחרי מספר שבועות כבר לא יהיה צורך בספריי והוא כבר יבין את העיקרון. 

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-08-2022

(10-08-2022, 01:25 PM)צבי דגן כתב: מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון.
לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
לאחר שלילת הבעיות הרפואיות וחוסרים תזונתיים צריך לנסות למצוא פתרונות סביבתיים, גירויים שונים ומשתנים בכלוב, שינוי של הכלוב, לעתים שינוי ריהוט מסביב לכלוב, שינוי מיקום הכלוב בבית, הבאת בן זוג ועוד. 
בהמשך יש אפשרויות שונות של טיפול בחומרי הרגעה למיניהם, צוארון אליזבטני, חליפת טיסה  ועוד.
כאמור תהליך הפתרון יכול להיות מאוד ממושך ומתסכל!!!
העובדה שאנו לוקחים ציפור שמעופפת באופן טבעי ומונעים ממנה לעוף באופן חופשי וסוגרים בכלוב - אחת הסיבות לבעיות התנהגות כזו.
לגבי מפשט אחרון שרשמת, אני נמנעתי מלגזור לו כנפיים בגלל חשש למריטת נוצות .. גם כאן בפורום ובעוד אתרים בחול קראתי שתוכים שלא גזורים כנפיים בד"כ לא מפתחים התנהגות של מריטת נוצות או משהו בסגנון.. (לא זוכר לצוטט). אגיד לך לאן אני חותר, הרי אם הייתי גוזר לו כנפיים, אז לא היתה לי בעיה שרב היום הוא יהיה מחוץ לכלוב. כמו שאני רואה אצל הרבה מאוד אנשים שעושים זאת והתוכי נראה בריא ומבסוט לחלוטין. נכון שהתוכי לא עף, נכון שזה גורם לבעיות השמנה מעט ופחות כושר תעופה אבל מצד שני רב היום לא בכלוב...
אז עכשיו (אם לא מדובר בבעיה רפואית) אולי כדאי לי לשקול זאת ? כי אם הוא עשה זאת מתוך מצב היה סגור בכלוב יותר זמן מהרגיל אז אחד הפתרונות זה לגזור לו כנפיים ושישב על הכלוב, על העץ שיש מעל הכלוב וכדומה... האם מה שרשמתי נשמע רציונלי בעולם הציפורים או שאני מדבר שטויות? סליחה אם כן

(10-08-2022, 01:35 PM)צבי דגן כתב: אם אתה בטוח שמדובר במריטת נוצות, יש להתייחס לתופעת הזו בתשומת לב יתרה משום שהתוכי עלול לפתח נטיות למריטת נוצות כרונית.
אגב, מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-14 שעות שינה בתנאי שקט וחשיכה) וגם משעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים.
במקרה כזה, בד"כ אני נוהג להמליץ על שתי הפעולות האלה:
  1. לקנות "קולר" לתוכי (אפשר גם להכין בעצמך), הוא מתלבש סביב הצוואר של התוכי. 
    הקולר מונע מהתוכי לקפל את הראש כלפי מטה ולכרסם לעצמו את הנוצות. 
    הקולר הוא פתרון ווטרינארי ולא סדיסטי. זה פתרון יעיל אך לא נעים, לא לך ולא לתוכי במיוחד בשלב הראשון. 
    הקולר אמור להישאר בערך חודשיים שבהם צריך להכניס חומר לעיסה אחר לתוכי, (ענפים, צעצועים וכדומה). 
    את הקולר צריך לשים אדם מיומן או וטרינר.
  2. לאחר כחודשיים (כשכל הנוצות גדלו בחזרה) צריך לחנך את התוכי שלא לכרסם את הנוצות ובמקום זאת - לכרסם עלים, ענפים, וצעצועים זה כיף. 
    פה נכנס תכשיר הספריי שנקרא "ביטר ביק" - Bitter Beak  (מקור מר). 
    מורידים את הקולר ומורחים על התוכי את הספריי המר. 
    מכניסים לתוכי המון דברים לכרסום והתעסקות. 
    התוכי יעדיף להוציא אגרסיות על הענפים ולא על נוצות מרות. 
    אחרי מספר שבועות כבר לא יהיה צורך בספריי והוא כבר יבין את העיקרון. 

אם אני מבין נכון, "ביטר ביק" הוא יעיל כאשר יש נוצות ולא כאשר הוא כבר מרט אותם, אז למה שלא אקנה עכשיו ואמרח לו (כל עוד יש לו נוצות) ? 
לגבי קולר, זה נראה לי ממש ממש לא נעים בלשון המעטה, כי התוכי צריך לסדר, לנקות נוצות ופה הוא לא יכול לממש את ההתנהגות הטבעית של ציפור.. זה עושה לי אסוציאציה של אדם שאזקו לא ידיים מלפנים... 
לגבי מחשבה של להביא עוד תוכי.. שנמע מעניין אבל לא יודע האם אני יכול להתמודד עם השניים.. למרות שיש בכך יתרונות רבים, אם עוזבים לחול לשבוע ימים והכל אז יש לו חבר והכל... כי כרגע הוא תלוי בי כמו תינוק לאמא. אם אני עוזב את החדר אז הוא עף אחריי, אני אני חוזר לחדר כנל.. כל מקום שאני הולך הוא אחריי.. אם אני יושב לאכול אז גם הוא יושב לאכול .
זה תיאור כאשר הוא משוחרר בבית.. אם הוא בכלוב אז מתחרפן לו אם אני נעלם משדה ראיה שלו . מאוד תלותי . אגב יכול להיות שזו גם אחת הסיבות למריטה ?

• גזירת נוצות התעופה היא לא פתרון לשום דבר, זה רק עלול ליצור לך בעיות אחרות.
    אם אתה רוצה לשחרר את התוכי, עדיף שתבנה לו כלוב גדול (וואליר) או שיהיה משוחרר בחדר.
  • ה"ביטר ביק", יכול לעזור רק לאחר שתוודא שהבעיה היא התנהגותית ולא - רפואית.
    ה"ביטר ביק", לא פותר את הבעיה, הוא רק עוזר שהתוכי לא יחזור להרגליו ההתנהגות שהיו לו לאחר שפתרת את הבעיה כמתואר לעיל.
  • לעניין הקולר, אתה צודק אבל, כמו לכל תרופה גם כאן יש תופעות לוואי לא רצויות ולכן עליך לשקול את העלות מול התועלת.
  • אבל, לפני הכול, תשלול את הסיבות הרפואיות/תזונתיות.

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-08-2022

(10-08-2022, 02:36 PM)צבי דגן כתב:  
  • גזירת נוצות התעופה היא לא פתרון לשום דבר, זה רק עלול ליצור לך בעיות אחרות.
    אם אתה רוצה לשחרר את התוכי, עדיף שתבנה לו כלוב גדול (וואליר) או שיהיה משוחרר בחדר.
  • ה"ביטר ביק", יכול לעזור רק לאחר שתוודא שהבעיה היא התנהגותית ולא - רפואית.
    ה"ביטר ביק", לא פותר את הבעיה, הוא רק עוזר שהתוכי לא יחזור להרגליו ההתנהגות שהיו לו לאחר שפתרת את הבעיה כמתואר לעיל.
  • לעניין הקולר, אתה צודק אבל, כמו לכל תרופה גם כאן יש תופעות לוואי לא רצויות ולכן עליך לשקול את העלות מול התועלת.
  • אבל, לפני הכול, תשלול את הסיבות הרפואיות/תזונתיות.

תודה רבה איש יקר, אני על זה בינתיים.
החלפתי לו צעצועים שלא החלפתי אותם מלא זמן, כמו כן אתחיל להקדיש לו יותר זמן יחד כעת בעקבות חגים אז אני בבית רב היום...
מניח שגם כאן חשוב הטרייד אוף בתקווה שלא יותר מדי תשומי כדי שלא יתרגל לזה אחכ ...
אעדכן בהמשך

נקטת בצעדים נכונים.
אין מצב של יותר מידי תשומת-לב ואין חשש שיתרגל לתשומת לב.
תוכי מחוברת זקוק לתשומת לב וכמה שיותר - יותר טוב.

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-10-2022

חג שמח.
מעדכן - ביומיים הללו קצת יותר משחקים חדשים בכלוב, יותר תשומי ונראה שיש פחות נוצות בכלוב. גם פחות התעסקות שלו עם הנוצות. כך נראה לי בינתיים.
שזה מעודד ומשמח.
האם לחכות עם ביקור לוטרינר? חייב להודות ולומר שוב שזו נקודה כואבת אצלי , אז אם אפשר מעדיף להימנע...

RE: עונת החלפת נוצות? - רוני - 10-11-2022

לדעתי אם אתה חושש מבעיה התנהגותית של מריטת נוצות, אז אין לך מה למהר לווטרינר אלא תעסיק את התוכי כמה שיותר, אבל אם אתה חושש שהנשירה נובעת מבעיה בריאותית אז מוטב שתלך לווטרינר.

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-11-2022

(10-11-2022, 07:43 AM)רוני כתב: לדעתי אם אתה חושש מבעיה התנהגותית של מריטת נוצות, אז אין לך מה למהר לווטרינר אלא תעסיק את התוכי כמה שיותר, אבל אם אתה חושש שהנשירה נובעת מבעיה בריאותית אז מוטב שתלך לווטרינר.

בגדול אתה צודק. מאחר ואין לי נסיון גדול עם ציפורים, אז קשה לי לשים אצבע על מקור הבעיה.
אני עוקב אחריו, שוקל אותו כל כמה זמן כדי לוודא שהואבמצב תקין, עכשיו גם עוקב אחרי נוצות שלו בצוואר, בתוך הבית ובכלוב.